Home

Meziobratlové ploténky

Příčinou bolesti může být i natažení vazivového aparátu, artrotické změny na kloubech obratlů, drobné poškození meziobratlové ploténky nebo osteofyty - výrůstky, které dráždí měkké tkáně v okolí páteře Meziobratlové ploténky slouží jako tlumiče mezi obratli. Jakmile dojde k jejich degeneraci nebo k úrazu, hrozí jejich protržení. Rosolovitá jádra plotének se pak můžou dostat z meziobratlového prostoru a tlačit na míšní nervy nebo kloubní pouzdra malých obratlových kloubů Výhřez meziobratlové ploténky je už diagnóza, kterou většina pacientů slyší od chirurga či neurologa. Jde o stav, kdy dochází k dráždění nervu právě vazivovou ploténkou a subjektivní pocity jsou pálení, brnění či bolest v oblasti třísel, zadního stehna či předního svalu stehenního

Bolest zad - výhřez meziobratlové ploténky

Vyhřezlé meziobratlové ploténky lze dobře léčit i bez

 1. Základní funkcí plotének je flexibilita, která umožňuje pohyby mezi jednotlivými obratli při zachování dostatečné pevnosti jejich spojení. Při zatížení páteře musí všechny ploténky (zejména bederní) odolat velkým silám (v předklonu je zatížení až 700 kg) a přitom umožnit plynulé pohyby (předklon, záklon, a také při otáčení - rotaci)
 2. Discitida, zánět meziobratlové ploténky Ortopedie Radek 23.1.2017 Dobry den, tchan (57let) onemocnel zanetem plotynky (dvou plotynek), lecba probihala 6 tydnu na kapackach v leze na luzku, a dalsich 40 dnu anitibiotyk v domacim leceni, blizi se 30 den domaciho leceni..
 3. Meziobratlová ploténka, která se někdy označuje také jako meziobratlová destička (discus intervertebralis), je elastická tkáň spojující jednotlivé páteřní obratle. Skládá se z vnějšího vazivového prstence a rosolovitého jádra
 4. Nejprve začneme s anatomickou stavbou páteře a meziobratlové ploténky. Páteř se skládá dohromady ze 33-34 obratlů (7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových, 4-5 kostrčních), které jsou vzájemně spojeny pomocí 23 meziobratlových plotének a vazů

Výhřez meziobratlové ploténky bederní páteře připadá v polovině případů na segment L5-S1.Dalšími často postiženými etážemi jsou také L4-L5 (40-45 %) a L3-4 (5 %) Meziobratlová ploténka leží jako nárazníkový polštář mezi dvěma těly obratlů. Ve svém středu se skládá z měkkého, elastického rosolovitého jádra a je obklopena vrstvami vláken a chrupavky uspořádanými jako slupky cibule Výhřez ploténky bederní páteře nemusí znamenat definitivní stopku. Výhřez ploténky v našich hlavách zafixoval jako problém, z kterého není cesta ven, a který lze řešit pouze operací. Přitom výhřez ploténky v bederní páteři po třicátém roce věku má asi 70 % populace. Ti všichni ale přeci obtíže nemají Co dělat při výhřezu meziobratlové ploténky v akutní fázi? Výhřez ploténky je vždy velkým a nečekaných zásahem do každodenního života. Bolest zad a vystřelování do dolní končetiny je tak silné, že často znemožní jakoukoli aktivitu, ale nenechá nás být ani v klidu. Bolest je stálá, někdy v jakékoli poloze

Operace krční meziobratlové ploténky patří mezi nejčastější neurochirurgické výkony. I přes to, že jde v neurochirurgii o menší zákrok, tyto operace nepodceňujeme a snažíme se je dále zdokonalovat. Naše pracoviště začalo jako první v České republice rutinně používat mobilní náhrady krčních plotének a podílí. Dobrý den pane doktore Bludovský, dnes jsem byl na ambulanci neurochirurgie, protože se mi vrátili bolesti do levé ruky, levý prsní sval k srdci a podlopatkovou oblastí. První bolesti jsem měl v září loňského roku a prošel jsem vyšetřením od své neuroložky přes RTG krční páteře, přes EMG, přes CT krční páteře, přes rehabilitace s trakcí až po infuze na. Operace výhřezu meziobratlové ploténky i zúžení páteřního kanálu je prováděna v celkové anestézii ze zadního přístupu, nejčastěji je řez veden ve střední čáře. V případě operace výhřezu ploténky proniká chirurg podél trnových výběžků obratlů a mezi oblouky obratlů do páteřního kanálu. Podle potřeby.

Meziobratlová ploténka je vazivová struktura, která se nachází mezi obratli. Ploténky jsou pružné, a umožňují tak ohýbání páteře Výhřez meziobratlové ploténky, nejčastěji v oblasti bederní páteře, se může projevovat typickým šířením bolesti nejen v zádech, ale i do dolních končetin. Vyhřezlá ploténka tlačí na míšní kořeny, což jen provázeno prudkou bolestí v jejich průběhu Páteř je složena z obratlů, které jsou uspořádány nad sebou do sloupce. Mezi jednotlivými obratli se nachází chrupavčité destičky neboli meziobratlové ploténky, které zajišťují pohyb celé páteře.Ploténka se skládá z vazivového prstence a chrupavčitého rosolovitého jádra Výhřez meziobratlové ploténky patří pro mnohé majitele a chovatele psů do kategorie onemocnění opředených mnoha mýty a nepravdami s nejasným postupem léčby a nestanovitelnou prognózou. Účelem tohoto článku je představit toto postižení z hlediska moderní veterinární medicíny a ukázat logický postup při řešení tohoto problému, neboť u indikovaných případů. Nedávno jsem na jednom semináři ukázal knížku, zabývající se různými rehabilitacemi po zranění, kde byla popsána také rehabilitace po výhřezu meziobratlové ploténky. Sdělil jsem, že je vtipné, že cviky, které zde jsou popsány jako zcela nevhodné, já úspěšně léta používám a cviky, které jsou zde napsané jako.

Příčiny výhřezu meziobratlové ploténky. Je možné, že získáte jistou genetickou predispozici, která bude spojena s problémy zad. S velkou pravděpodobností si ale budete moci za vyhřezlou ploténku sami. Nesprávným sedem a špatným držením těla dochází k nedostatečné výživě plotének Výhřez meziobratlové ploténky je velice častou příčinou bolestí zad a končetin a je jedním z nejčastějších důvodů hospitalizace pacientů na neurologických odděleních. stav je pro postiženého nejen výrazně nepříjemný, ale může mu způsobit i vážné ohrožení zdraví Příčiny výhřezu meziobratlové ploténky Často za námi klienti přicházejí s tím, že udělali jeden prudký pohyb (nejčastěji pohyb z předklonu do narovnání se) a najednou jim v zádech ruplo či ostře píchlo a už se nemohli narovnat Meziobratlové ploténky slouží jako tlumič nárazů páteře při veškerých dopadech. Pokud z nějakého důvodu část ploténky vyhřezne do okolí, může utlačit nervy, které vystupují z míchy, a tím způsobit ohromné bolesti, a znemožnit i pohyb Vyhřeznutí meziobratlové ploténky je stav, kdy dojde k prasknutí tuhého vazivového obalu ploténky a měkká dřeň ze středu se skrz tuto prasklinu dostane vně. Vzhledem k tomu, že se směrem dozadu za meziobratlovými ploténkami nachází páteřní kanál, ve kterém probíhá mícha a z kterého vystupují či do něj vstupují.

Vyhřeznutí meziobratlové ploténky K tomuto velice bolestivému onemocnění dochází při dlouhodobě nesprávném držení těla. Ploténka, nebo-li meziobratlová destička, která tvoří nárazníkovou zónu mezi sousedícími obratli, se působením váhy těla deformuje a vyklenuje směrem k míše meziobratlovÉ plotÉnky Stížnosti na bolest zad jsou obzvláště poslední dobou běžným důvodem pro návštěvu lékaře a také pro pracovní neschopnost. Lidská páteř se skládá z obratlů, vazů a meziobratlových plotének zároveň slouží jako pružná opora pro tělo V lepším případě dojde jen k narušení měkkých tkání, v horším případě dojde ke kloubní blokádě či vyboulení meziobratlové ploténky, která se vytlačuje ven. Další fází je již výhřez jako takový, kdy se jádro ploténky dostane ven a dle mnoha faktorů více či méně dráždí nervy Co je to meziobratlová ploténka? Ploténka vytváří pomyslný polštář, který chrání jednotlivé obratle před dosednutím na sebe. Tlumí veškeré nárazy, přetížení, ohyby, úklony páteře a zabezpečuje její bezproblémový pohyb. Jednotlivé tlumicí schopnosti se násobí

Rehabilitace po operaci meziobratlové ploténky. March 25, 2017. Andrea Mikletičova. Degenerativním onemocněním páteře trpí stále větší část populace, jejímž společným jmenovatelem je bolest a snížení kvality života. V případě, že dojde k vyčerpání možností konzervativní léčby, musí nastoupit operativní. Onemocnění meziobratlové ploténky je nejčastějším neurologickým problémem u psů. Obvyklým klinickým příznakem je obtížná chůze, kulhání, neschopnost vstát nebo úplná paralýza. Výhřez meziobratlové ploténky do páteřního kanálu je velmi vážný problém a může způsobit nejen trvalé obtíže, ale v důsledku.

Jóga při výhřezu bederní meziobratlové ploténky. K výhřezu meziobratlové ploténky dochází buď při velkém prudkém úrazu bederní páteře, nebo častěji při dlouhodobém nevhodném přetěžování. Pro vyhřezlou ploténku je typická pálivá bolest v oblasti beder, která se šíří do dolní končetiny Rehabilitační cvičení SM Systém. Výhřez meziobratlové ploténky - přednáška MUDr. Richard Smíšek, jak léčit se pomocí metody SM Systém Výhřez meziobratlové ploténky se nejčastěji vyskytuje v bederní oblasti. Je provázen velmi silnou bolestí, protože je utlačována mícha. Nastává porucha hybnosti i citlivosti, bolest často vystřeluje do nohy. Vyvolávajícím momentem je většinou prudký pohyb (například při tenise) nebo zvedání těžkých břemen na.

Výhřez meziobratlové ploténky Tomáš Rychnovsk

Výhřez meziobratlové ploténky patří mezi časté příčiny bolesti páteře a bývá také důvodem pracovní neschopnosti. Meziobratlové ploténky jsou podložky tvořené z vaziva a jsou vloženy mezi jednotlivé obratle, které dohromady tvoří páteř Ploténky jsou schopné měnit tvar a díky tomu umožňují zásadní pohyby (předklon, záklon, rotace, úklon) mezi jednotlivými obratli a zároveň i pohyby celé páteře. Degenerace ploténky a její výhřez. Postižení meziobratlové ploténky často bývá následkem postupné degenerace ploténky. Při degeneraci dochází ke. Vyhřezlá meziobratlová ploténka není nic ojedinělého. V současné době patří výhřez meziobratlové ploténky mezi časté civilizační onemocnění páteře. Jak se pozná, že máte vyhřezlou ploténku, jaká je léčba a jaké cviky jsou nejúčinnější, to vše si můžete přečíst právě zde. Jak se pozná vyhřezlá ploténka Nejčastěji se objevuje vyhřezlá.

Kýla meziobratlové ploténky. Páteř obsahuje mnoho obratlů, které chrání míchu a jsou podporou pro držení těla. Mezi obratli se nacházejí meziobratlové ploténky. Pokud jsou meziobratlové ploténky stlačeny, vzniká tlak na míchu a nervové kořeny probíhající uvnitř páteřního kanálu.Tento stav vzniká nejčastěji v. Podstatou výkonu je odstranění útlaku nervů odstraněním meziobratlové ploténky a kostních výrůstků pod mikroskopem. Meziobratlová ploténka je po odstranění nahrazena umělou náhradou vyplněnou materiálem, který podporuje růst kosti a sousední obratle jsou fixovány titanovou dlahou a šrouby

Precizní diagnostika bolesti zad - EuroPainClinics

Poté, co jsem uvolnila svaly, došlo ke snížení tlaku na meziobratlové ploténky a tím i na nervy. Bolest se snížila na snesitelnou, přestávala jsem na nohu kulhat a dokázala ji zvednout více než 30 centimetrů od země. Dalším cílem bylo rozpohybovat obratle páteře do všech směrů, čímž se měly zregenerovat i. výskyt výhřezu meziobratlové ploténky je u plemen jezevčík, lhasa apso, shi-tzu, pudl, bígl, pekinéz baset a kokršpaněl. Příčina je dědičně podmíněná předčasná senilní degenerace meziobratlové ploténky, která vede k prasknutí vazivového obalu a výhřezu změněného centra ploténky do páteřního kanálu Jolana operace meziobratlové ploténky Ahoj! Mám vyhřezlé dvě meziobratlové ploténky a příští týden jdu na operaci. Zajímá mě, jaká je pooperační bolest, zda je snesitelná či nikoliv. Předem děkuji všem za odpověď. 21. dubna 2012 16:07 Reagova Vysunutí meziobratlové ploténky, hernie disku, je jedna z nejčastějších příčin onemocnění páteře. Dává o sobě vědět bolestmi, které z páteře vystřelují do rukou nebo do nohou, ale příznakem může být i brnění nebo mravenčení v končetinách. Při vysunutí se z jádra plotýnky uvolňuje tekutina, ale ozón ji. Princip regenerace meziobratlových plotének. Na páteři dospělého člověka je 23 plotének, které spojují terminální plochy obratlů (Grim, Druga et al., 2001, s. 38).. Meziobratlové ploténky, které fungují jako pružné nárazníky vyrovnávající tlaky při vzájemných pohybech mezi obratli jsou pravděpodobně nejvíce namáhanou součástí páteře

Chronickou bolest bederní části zad s vystřelováním do dolní končetiny způsobuje ve většině případů výhřez (odborně prolaps či herniace) meziobratlové ploténky, který utlačuje kořen přilehlého míšního nervu a je také nejčastějším důvodem k operaci. Inovativním medicínským přístupem, oproti klasické operaci páteře, jsou pokročilé miniinvazivní a. Vyhřeznutí meziobratlové ploténky souvisí s opotřebením páteře, na které mohou mít vliv takové faktory, jako je například vyšší věk pacientů, obezita, špatné držení těla, nedostatek pohybu, genetické dispozice, opakovaná nerovnoměrná zátěž nebo třeba těžké manuální práce Mezi každými dvěma obratli, kromě prvních dvou, je chrupavčitá meziobratlová ploténka, která je spojuje. Skládá se z tuhého vnějšího obalu - chrupavky (anulus fibrosus) a rosolovitého jádra (nucleus pulposus) Výhřez meziobratlové ploténky se obvykle projevuje bolestí zad v oblasti postižené ploténky, další projevy se odvíjejí právě od útlaku míšních kořenů. Objevuje se vyzařující bolest (do horních nebo dolních končetin), poruchy citlivosti končetin a oslabení svalů

Naopak vnitřek ploténky (posunutý dorsálně) vyplňuje kulovitá až válcovitá tekutá hmota - nucleus pulposus - která slouží jako osa, kolem které se sousední obratle naklání. Meziobratlové ploténky v celkovém počtu 23 (první mezi C2/C3, poslední L5/S1) tak tvoří asi 20-25 % celkové délky páteře Výhřez meziobratlové ploténky je prasknutí zadní části anulus fibrosus, který podlehl dlouhodobé degeneraci. Prasklinou uniká řídká hmota nukleus pulposus, která se již do ploténky nikdy nevrátí. Může se však během asi 1 roku prakticky resorbovat Výhřez meziobratlové ploténky je velmi vážné onemocnění, jehož důsledkem může být zpočátku jen výrazná bolestivost páteře a pohybový dyskomfort pacienta, ale v konečné fázi také možné ochrnutí pacienta na pánevní končetiny, nemožnost se vymočit a vykálet a další navazující zdravotní komplikace, které často končí eutanázií pacienta

Výhřez meziobratlové ploténky. Výhřez meziobratlové ploténky je velmi bolestivý stav, kdy dochází k útisku a bolestivému dráždění nervového kořene s vyzařováním bolesti v pásu do končetiny v typické lokalitě (tzv. dermatom) Vzhledem k tomu, že jsem měl výhřez meziobratlové ploténky (L5/S1), tak jsem před rokem podstoupil laserovou nukleotomii této ploténky. Laserová nukleotomie je šetrná operace ploténky laserem, kde nedochází k řezání tkáně. Vše jsem popsal v tomto článku Bolesti zad, vyhřezlá ploténka, laserová nukleotomie.Tento článek zaujmul mnoho čtenářů, které.

Páteř tvoří 34 obratlů, meziobratlové ploténky a vazy. Páteř tvoří jakousi schránku, která chrání nervové struktury. Při úrazu může nastat poškození kterékoliv části. Kostěné úlomky můžou tlačit na míchu nebo nervové kořeny. Cílem operací na páteři je odstranit útlak a navodit správné postavení. Náhradu meziobratlové bederní ploténky provádíme pomocí bočního přístupu k páteři, který umožňuje vyhnout se orgánům v břišní dutině i velkým cévám, a to bez velké chirurgické rány. Kožní řez nepřesahuje délku pěti až šesti centimetrů, objasnil přednosta Osteochondroza je degenerativní onemocnění kostí a chrupavky, které začíná nejčastěji v oblasti meziobratlové ploténky, odkud se rozšiřuje do dalších částí páteře. Co osteochondrozu způsobuje? Jaké jsou její projevy? Jak se toto onemocnění léčí a lze jeho rozvoji nějakým způsobem předejít? Osterochondroza a jej

Lékaři Neurochirurgické kliniky FN Brno a LF MU jako první v ČR zavedli endoskopickou operaci výhřezu meziobratlové ploténky Lékaři Neurochirurgické kliniky FN Brno a LF MU pod vedením přednosty kliniky prof. MUDr. Martina Smrčky, Ph.D., MBA, uskutečnili jako první v ČR operaci meziobratlové ploténky pomocí endoskopického instrumentária. Do konce roku 2018 bylo takto. Výhřez meziobratlové ploténky Hernia disci, aneb když Vám lékař řekne, že máte výhřez meziobratlové ploténky. Meziobratlový disk, neboli ploténka, představuje pružnou tkáň, která tvoří pomyslný nárazník mezi dvěma sousedními obratli Šetrnější postup při implantaci náhrady meziobratlové ploténky, rychlejší úleva od bolesti a spolehlivější kostní zhojení - takové jsou hlavní přednosti unikátního implantátu, který vyvinul primář Neurochirurgické kliniky FNOL a Lékařské fakulty UP Lumír Hrabálek. První operaci bederní páteře s využitím originální techniky plánuje ve světové.

Meziobratlové ploténky jsou tvořeny elastickou tkání, která má tendenci s věkem ubývat. Ploténky se následkem toho ztenčují a páteř se celkově sesedá (jednotlivé obratle se přibližují stále více k sobě). Tím může dojít k útlaku některých citlivých struktur, především nervů a nervových pletení, což. Endoskopické ošetření vyhřezlé meziobratlové ploténky neboli disku je výkon prováděný nejčastěji u pacientů s chronickou bolestí zad, kterou způsobují některé typy vyhřezlých meziobratlových plotének (disků). Herniace (výhřez) meziobratlové ploténky, jejíž prevalence ve vyspělých zemích činí 1-3 %, je nejčastějším důvodem vedoucím k operaci páteře Výhřez meziobratlové ploténky může nastat v kterémkoliv místě páteře, nejčastěji však nastává v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře. Možnosti diagnostiky: Podezření na postižení meziobratlové ploténky může být vysloveno na základě vývoje onemocnění a neurologického vyšetření Výhřez meziobratlové ploténky. Vážným stavem související s obratli a meziobratlovým prostorem je výhřez meziobratlové ploténky. Je způsobený únikem vnitřní hmoty meziobratlové ploténky. Jde o velmi bolestivý stav. Dochází při něm k útisku a dráždění nervového kořene. Bolest v tomto případě vyzařuje do.

Výhřez meziobratlové ploténky Fyzioterr

Pokročilý miniinvazivní a endoskopický výkon je kombinací dvou špičkových výkonů, při kterém dochází k ošetření vyhřezlé meziobratlové ploténky a epidurálního prostoru současně. Při výkonu dochází, na rozdíl od klasické operace, k minimálnímu poškození svalových a kostních struktur. Výhodou této techniky je také rychlejší rekonvalescence a návrat do. Meziobratlové ploténky jsou vazivové podložky mezi těly jednotlivých obratlů, které dohromady vytvářejí páteř. Každá ploténka se skládá ze zevního prstence, který je tvořen velmi pevnou vazivovou tkání a z vnitřní části, tzv. jádra. Jádro je v podstatě kulička rosolovité hmoty, která je ze všech stran pevně. U meziobratlové ploténky rozeznáváme dvě komponenty. Jsou to anulus fibrosus a nucleus pulposus (Obr. 5). Anulus fibrosus tvoří vazivový prstenec uspořádaný z koncentricky probíhajících lamel. V dospělém intervertebrálním disku je 10-12 lamel (maximálně 20) (5). Lamely vznikají kondenzací kolagenních vláken Meziobratlové ploténky slouží jako nárazník mezi dvěma obratli. Někdy ale dochází k jejich výhřezu, většinou při zvednutí nadměrného břemene či při rychlém pohybu, nebo naopak pozvolna při jednostranném dlouhodobém zatěžování. Jádro ploténky pak mechanicky přitlačuje míšní nervy k tělu obratle

Bolesti zad: Co je lumbago (ústřel), jeho příznaky a jak

Onemocnění meziobratlových plotének a páteře Oblastní

Meziobratlové ploténky jsou chrupavčité destičky, které se skládají z vazivového prstence a rosolovitého jádra. Spojují sousedící obratle a jejich hlavním úkolem je pomáhat páteři zvládat neustálý tlak a tlumit nárazy při pohybu. Co je výhřez meziobratlové ploténky a. Transligamentosní mikroskopická extirpace výhřezu meziobratlové ploténky (přední komprese) Nejčastější typ operace v bederním úseku. a.1. Operace dle Caspara (odloučení svalstva od kosti - vertikalizace 2 - 3 pooperační den

Výhřez meziobratlové ploténky - příznaky a léčb

Hernie meziobratlové ploténky. Na našem webu už vyšly dva články týkající se této problematiky. Nebudu proto tady do detailu tento zdravotní problém rozebírat a odkážu Vás v případě zájmu o ještě podrobnější informace na články Zdravotní aspekty - výhřez (I.) a Zdravotní aspekty - výhřez (II.). Výhřez. Discitis - zánět meziobratlové ploténky, NS; Poradna - Bolesti zad. Připravujeme pro Vás znovuotevření poradny. Chcete-li se zapojit do odpovědí a zviditelnit se, kontaktujte nás zde. Odpovědi v poradně budou označeny profilem a kontaktem na odpovídajícího. Na profilu bude přehledně uvedeno zaměření, specializace. Bolesti zad se objevují až u 80% lidí, a to bez ohledu na typ jejich práce. Nejčastější příčinou bývá výhřez, tzv. hernie meziobratlové ploténky. Ten vede k výrazným bolestem, ale někdy i k oslabení některých svalů předkolení a zřídka i k poruchám močení

LASAK sBederní páteř - instrumentované stabilizační operaceBodystyling | Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzityKrční páteř - ZDRAWEB
 • Roční horoskop 2019.
 • Metodika chůze po ledovci.
 • Regera koenigsegg.
 • Naražená žebra domácí léčba.
 • Auto backup galerie.
 • Jak zlepšit golfový švih.
 • Krakow wieliczka bus.
 • Doosan bobcat emea.
 • Štýrský brakýř klub.
 • Darování plazmy pardubice cena.
 • Cukrářské suroviny malenka.
 • 20 kčs 1970.
 • Rolls royce dealer.
 • Náhradní vajíčka listonohů.
 • Nefunkční játra.
 • Izoban modrý 5 kg.
 • 3 ultrazvuk v těhotenství.
 • Chrám spasitele na krvi.
 • 1 cm polystyrenu nahradí ?.
 • Čokoládový dort s mascarpone.
 • Pixelmon best eevee evolution.
 • Bazar keramika porcelán.
 • Postřikovač biardzki.
 • Pravděpodobnost příklady kostky.
 • Hasičský záchranný sbor jindřichův hradec.
 • Mazda 5 test.
 • Orgán v břišní dutině.
 • Paní pavouková bazar.
 • Řecká jména ženská.
 • Veveří brno.
 • Filmy 1981.
 • Belgie rozloha.
 • Minecraft domy návod.
 • Bouchani hlavou do polstare.
 • Pelíšky pro kočky.
 • Ocelové trubky bezešvé cena.
 • Zaneprázdněný anglicky překlad.
 • Play doh 20ks.
 • Bušek mladší z velhartic.
 • Počet narozených chlapců děvčat 2018.
 • Moodle hlavkova 26.